TIP NA TRADING: FERREXPO

trading, informácie, tipy, analýzy, obchodovanie naživo a iné
JUGGLER
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 9. Novembra 2020, 23:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

TIP NA TRADING: FERREXPO

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Písané v nedeľu 6. marca 2022

FERREXPO : Londýn, ticker u IB FXPO ( cena 119 GBP ), Xetra, ticker FEX ( cena 1,51 EUR ), OTC: FEEXY (cena 7,30 USD )
Dividenda (forward ): 28% p.a. (londýn ), 26% p.a ( Xetra), 3,65% (OTC )
https://www.ferrexpo.com/

Riziková špekulácia, ktorá má potenciu explozívneho nárastu o 100 až 150% pri skorom ukončení vojny na Ukrajine.
Druhá strana mince je vysoké riziko straty, ak by Rusi okupovali Ukrajinu dlhšie, alebo ju pripojili k Rusku.

Z posledných správ, ktoré prehĺbujú pokles počas tejto desivej invázie:
1. Prehodnotenie na zníženie korporátneho ratingu
2. Akcie medzinárodného oceliarskeho gigantu ArcelorMittal (NYSE: MT) v piatok ukončili obchodovanie s poklesom o 8,9 % po tom, ako oznámili, že "odstavia svoje oceliarske prevádzky v ukrajinskom meste Kryvyj Rih, aby zaistili bezpečnosť našich ľudí a majetku.

Ferrexpo plc je švajčiarska komoditná obchodná a ťažobná spoločnosť, ktorá je tretím najväčším vývozcom peliet zo železnej rudy na svete. Prevádzková základňa spoločnosti Ferrexpo je na strednej Ukrajine, kde prevádzkuje tri železorudné bane a výrobňu peliet na železnú rudu.
Obchodné sídlo spoločnosti sa nachádza v Londýne, kde je kótovaná na Londýnskej burze cenných papierov a je súčasťou indexu FTSE 250 a indexu FTSE4Good.

Spoločnosť Ferrexpo vyrába pelety zo železnej rudy, ktoré sa používajú v celosvetovom oceliarskom priemysle na výrobu vysoko kvalitných druhov ocele. Pelety zo železnej rudy sú najkvalitnejšou formou železnej rudy, ktorú môžu výrobcovia ocele využívať, a ponúkajú výrobcom ocele možnosť zvýšiť produktivitu vysokých pecí a zároveň znížiť emisie uhlíka najmenej o 30 % na každú tonu použitých peliet namiesto bežnejšie používaných spekaných jemných častíc, ktoré sú zvyčajne nižšej kvality a vyžadujú spekanie pred vsádzkou do vysokej pece[10].

Spoločnosť, ktorá predáva väčšinu svojich výrobkov oceliarňam v strednej Európe a Ázii, je organizovaná do týchto jednotiek:[11]

Ukrajina - ťažba
Švajčiarsko - domovská základňa
Londýn - sídlo, obchodovanie
Dubaj - distribúcia a predaj
Singapur - distribúcia a predaj
Šanghaj - distribúcia a predaj
Tokio - distribúcia a predaj
Všetky ťažobné komponenty spoločnosti sa nachádzajú v strednej Ukrajine a pozostávajú z:

Poltavský banský a obohacovací komplex (70. roky 20. storočia), Horišni Plavni (pozri: baňa Gorišne)
Ťažobný a obohacovací komplex Jeristovo (2008), obec Jerystivka, Kremenčukský rajón (pozri: baňa Jeristovskoje)
Belanovo Mining and Enrichment Complex (odhad 2009, vo výstavbe), obec Bazaluky, obec Horishni Plavni a Nova Haleshchyna, Kozelshchyna Raion (pozri: Belanovskoye mine)

PLUSY :

Návratnosť kapitálu aj návratnosť tržieb (ziskové rozpätie) sa za posledné desaťročie pohybovali v priemere okolo 20 %, čo je oveľa lepšie ako u väčšiny spoločností, hoci rovnako ako v prípade tržieb a zisku ziskovosť úzko súvisela s rastom a poklesom cien železnej rudy.
Spoločnosť Ferrexpo je jedným z najlacnejších výrobcov peliet zo železnej rudy na svete.
Spoločnosť Ferrexpo nemá veľké dlhy a nebola vybudovaná sériou nedávnych akvizícií, takže netrpí ani jednou z týchto slabín.

MÍNUSY: hlaným rizikom je okupácia Ukrajiny Ruskom, ktorá je dnes realitou.
Ferrexpo má jediný zdroj železnej rudy. Áno, tento zdroj je dlhý mnoho kilometrov a jeho očakávaná životnosť je pri súčasnom tempe ťažby podstatne dlhšia ako 50 rokov, ale napriek tomu ide o jediný zdroj, ktorý sa nakoniec vyčerpá. To je jasné riziko pre veľmi dlhodobé vyhliadky spoločnosti, ktoré však možno zohľadniť aj pri každom odhade reálnej hodnoty spoločnosti.
Ďalšou formou rizika koncentrácie je koncentrované vlastníctvo. V tomto prípade najväčší akcionár a bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Ferrexpo vlastní niečo vyše 50 % jej akcií, takže spoločnosť je v skutočnosti pod jeho kontrolou.
Významné vlastníctvo zakladateľov môže byť často dobré, pretože majú tendenciu mať dlhodobejší výhľad ako inštitucionálni akcionári. V tomto prípade však väčšinový akcionár nevybudoval podnik od nuly, takže je ťažšie povedať, aké sú jeho dlhodobé zámery.
Okrem toho sa okolo väčšinového akcionára vyskytli určité problémy vrátane krachu ukrajinskej banky, ktorú tiež vlastnil, a možnej straty peňazí, ktoré Ferrexpo vyplatilo charitatívnej organizácii prepojenej s týmto akcionárom.
Nie je to nevyhnutne hlavný problém, ale je to negatívny faktor.
Napísať odpoveď